Atrakcje Dolnego Śląska – Ząbkowice Śląskie

Kojarzone ze straszliwym Frankensteinem (bo tak brzmiała niemiecka nazwa miasta) Ząbkowice Śląskie mogą się pochwalić piękną zabudową i niebanalnymi atrakcjami. Wycieczki zaglądają tu najchętniej z powodu Krzywej Wieży, jednak nie tylko ona może przyciągnąć uwagę.

Jakie atrakcje turystyczne czekają jeszcze na nas w Ząbkowicach?

Na jakie zabytki koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę w tym mieście?

Założone w XIII wieku Ząbkowice Śląskie mogą się pochwalić piękną i harmonijną zabudową. Perełek architektury tu nie brakuje. Tą najważniejszą budowlą na terenie miasta jest wspomniana już Krzywa Wieża – najbardziej pochyła budowla w całej Polsce, w której przypadku odchylenie od pionu przekroczyło 1, 5 metra. Choć sprawia ona wrażenie, jakby za chwilę miała runąć, jej zwiedzanie jest całkowicie bezpieczne. Warto wdrapać się na jej szczyt, gdyż rozciągający się z wieży widok na Sudety może oczarować każdego. Z wieży też pięknie widać panoramę miasta, które z tej perspektywy prezentuje się wspaniale. W pobliżu Krzywej Wieży można ujrzeć wspaniały zabytek sztuki sakralnej. Jest nim gotycki kościół św. Anny, który powstał w XIV wieku. Jego najcenniejszą ozdobą są epitafia wmurowane w kościelną ścianę, wśród których nie brak cennych zabytków z czasów renesansu.

Innym ważnym punktem na turystycznej mapie Ząbkowic Śląskich jest Izba Pamiątek, urządzona w jednej z renesansowych kamienic tuż przy kościele św. Anny. Warto też zajrzeć na teren ruin zamku Podiebradów. Ta budowla, choć zniszczona przez upływający czas, nadal zadziwia swym ogromem. Koniecznie też trzeba w czasie wycieczki po Ząbkowicach zajrzeć na rynek, który po ostatnio przeprowadzonych pracach prezentuje się wspaniale.

Więcej atrakcji turystycznych z rejonu Sudetów znajdziesz w serwisie https://www.sudecki.pl/.