Jak biwakować w górach?

Biwakowanie w górach wiąże się z zabraniem ze sobą odpowiedniego namiotu, ale nie możemy zapomnieć o kilku podstawowych środkach ostrożności związanych z bezpieczeństwem, aby biwakować w sposób prawidłowy i z szacunkiem.

Jak biwakować w górach?

  • Podstawowy sprzęt: Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas biwaku w górach jest zabranie ze sobą niezbędnego sprzętu. Przygotuj więc namiot i plecak z niezbędnym jedzeniem, a także śpiwór, kuchenkę gazową lub latarkę, trochę ciepłych ubrań (bo w nocy robi się zimno), wodę i niezbędny sprzęt, aby cieszyć się biwakiem (sprzęt wędkarski w przypadku, gdy chcesz łowić ryby, zapałki do rozpalenia ognia w nocy lub sprzęt do wędrówek). Ciekawą alternatywą dla biwakowania są urocze schroniska w górach. Poznaj jedno z nich: https://www.swieradow24.pl/wyjatkowe-schronisko-w-gorach-izerskich-to-warto-zobaczyc
  • Przestrzeganie prawa: Oprócz sprzętu i namiotu należy pamiętać, że przy każdej aktywności mającej związek z naturą należy stosować zdrowy rozsądek. Ponadto istnieją przepisy, które różnią się nieco w zależności od obszaru, których należy przestrzegać, aby nie zagrażać bezpieczeństwu własnemu oraz rodzimej flory i fauny.
  • Organizacja trasy: Kiedy już znasz przepisy dotyczące miejsca, w którym chcesz rozbić obóz, możesz przejść do organizacji trasy: jeśli jest to obszar, który już znasz, nie będziesz miał problemu z podjęciem decyzji, gdzie lepiej zatrzymać się, aby odpocząć. Jeśli natomiast chcesz poznać nowe miejsce, dobrze jest dokładnie wypytać o zajęcia, trasy i stopień trudności, także w zależności od przygotowania i znajomości tematu. Nigdy nie zapominaj, że góry są tak samo piękne, jak i niebezpieczne: zawsze podążaj za ścieżkami, nie zapuszczaj się samotnie, a w razie potrzeby natychmiast skontaktuj się z 112, numerem alarmowym.
  • Niezbędniki: oprócz wspomnianego już podstawowego wyposażenia, na biwak w górach przydadzą się inne niezbędne przedmioty, takie jak mydło i chusteczki, które mogą się przydać, gdy będziesz coś dezynfekować. Zapasowe ubrania, niezbędne na wypadek zmiany temperatury, a przede wszystkim po to, by odzież była sucha w kontakcie z ciałem. Druty i kołki do wieszania ubrań, które pierzemy, w przypadku dłuższego pobytu. Natychmiastowa niepsująca się żywność i woda, batony energetyczne i suche węglowodany.
  • Po dotarciu na górę: Po przybyciu na wybrane miejsce biwakowe, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest oczyszczenie terenu, na którym zamierzasz rozbić swój namiot i go rozstawić. W zależności od pory dnia, można wyjść na zewnątrz i trochę pozwiedzać okolicę, lub rozpalić ognisko, aby przygotować się na noc.