Ciekawostki o Sudetach – to warto wiedzieć przed wycieczką w Karkonosze

Sudety to jedno z dłuższych pasm górskich – ciągnie się przez 300 km na terenie Polski, Niemiec i Czech. Pierwsza nazwa wymieniana była już za czasów rzymskich, w II w n.e. u Ptolemeusza. W swojej księdze o geografii świata nazwał Sudety „Górami Czeskimi”.

Używano też określenia „Góry Ryfejskie”. Co ciekawe do dziś badacze spierają się co do genezy nazwy Sudetów. Jedni twierdzą, że pochodzi ona od dzików zamieszkujących te góry. Nie tylko z nazewnictwem wiążą się ciekawe informacje. Oto inne ciekawostki na temat Sudetów.

Sudeckie ciekawostki przyrodnicze

Turyści odwiedzający Sudety mogą odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Nie wszyscy wiedzą, że słynna Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została odkryta przez przypadek w 1966 roku.

Natrafiono na nią podczas poszerzania złóż marmuru, jakie znajdowały się na zboczach jednej z wyższych gór sudeckich – Śnieżnika. Nazwa jaskini pochodzi od szkieletu niedźwiedzia, który odnaleziono w środku. Niedźwiedzi dziś nie spotkamy w Sudetach, gdyż wyginęły w tych górach w XVII w. Także orły, łosie, rysie i żbiki zniknęły z Sudetów wskutek rozwoju przemysłu i działalności człowieka.

Sudety jako góry cennych minerałów

Sudety kryją w sobie wiele tajemnic. To góry najchętniej odwiedzane przez geologów. W różnych częściach Sudetów można zwiedzić nieczynne kopalnie.

Najstarsze np. w Złotym Stoku i Złotoryi nastawione były na wydobycie złota. Uran wydobywano w Kowarach i Miedziance. Wielobarwne agaty odkryć można w okolicach Lwówka Śląskiego. Sudecki obszar od XVIII wieku zdominowany był przez kopalnie węgla. Obecnie wszystkie kopalnie w Sudetach są zamknięte. Część z nich można zwiedzać. Ciekawostką są także hitlerowskie sztolnie, które powstawały w ramach projektu Rise – Olbrzym. Rozciągały się na obszarze kilkudziesięciu kilometrów.

Pod koniec 1945 roku zostały częściowo zasypane i do dziś nie odkryto wszystkich chodników. Prawdopodobnie kryją niejeden skarb, np. słynny złoty pociąg.

Więcej ciekawych informacji o Sudetach i nie tylko znajdziesz w portalu https://bielawa24.pl/.