Czym jest turystyka przygodowa?

Turystyka przygodowa jest bardzo popularna, ekscytująca, ale czym właściwie jest?

Czym jest turystyka przygodowa?

Turystyka przygodowa to turystyka, która wiąże się z jakimkolwiek rodzajem aktywności lub przygody. Szczególnie odnosi się do tych aktywności, które wiążą się z ryzykiem lub wymagają szerokiego planowania. Adventure Travel Trade Association definiuje ją jako aktywność turystyczną, która obejmuje aktywność fizyczną, wymianę kulturową lub działania w przyrodzie.

Ostatecznie, w turystyce przygodowej chodzi o PRZYGODĘ! Jest to dość szerokie pojęcie i wiele osób twierdzi, że jest ono subiektywne (co ja uważam za przygodę, Ty możesz nie uznać). Niemniej jednak, jest to duża część branży turystycznej i choć jest to przykład turystyki niszowej, to sektor ten szybko się rozwija! Istnieje wiele rodzajów aktywności i rodzajów podróży, które mieszczą się pod pojęciem turystyki przygodowej. Można np. uprawiać wakeboarding i kitesurfing w podróży, lub wspinać się po stromych górach.

Historia turystyki przygodowej

Oczywiście ludzie podróżują od wieków – historia turystyki jest długa i owocna, a obecnie możemy zaobserwować wiele różnych gałęzi turystyki.

Korzenie turystyki przygodowej sięgają prawdopodobnie już 569 roku, kiedy to Alboin, król Lombardów, wspiął się na Matajur w Alpach. Turystyka przygodowa polega na robieniu czegoś z odrobiną ryzyka i planowaniu tego. Nie wiemy, jak bardzo Alboin przygotował się do tej wyprawy, czy też była to jakaś spontaniczna wspinaczka, ale mimo to można ją uznać za wczesny przykład turystyki przygodowej. Wspinanie się po górach w tym czasie było na ogół działalnością praktyczną lub symboliczną. Zwykle robiono to z powodów ekonomicznych, politycznych lub religijnych.

Jednak w XIX wieku poszukiwacze przygód coraz bardziej przesuwali granice. Stało się to formalnym sportem, a ludzie robili to dla zabawy. Inne zajęcia związane z przygodami, takie jak speleologia, spływy rzekami, abseilizacja i chodzenie po wąwozach, pojawiły się jako zabawny sposób spędzania czasu. W miarę jak ludzie zaczęli się w nie angażować, działania te stały się częścią turystyki przygodowej. Powstały organizacje takie jak Nat Geo i The Explorers Club, a także w pewnym stopniu harcerze i przewodnicy. To ono zawsze promowali i wspierali turystykę przygodową.

W ostatnich latach pragnienia konsumentów uległy zmianie i wiele osób odchodzi od tradycyjnego modelu wakacji ze słońcem, morzem i piaskiem, szukając alternatywnych doświadczeń. Istnieje wiele różnych rodzajów turystyki, z których ludzie coraz częściej korzystają, a jednym z przykładów jest turystyka przygodowa.