Beskidzkie szczyty: Błatnia

Błatnia (917 m n. p.m.) jest jednym z ciekawszych szczytów, jakimi może się pochwalić Beskid Śląski. Bliskość Bielska-Białej oraz Brennej sprawia, iż góra ta jest niezwykle popularnym kierunkiem wycieczki. Dodatkowo o popularności tego szczytu decydują takie czynniki, jak stojące na jej szczycie schronisko turystyczne oraz piękne widoki, jakie można stąd podziwiać.

Co można podziwiać ze szczytu Błatnia?

Widać stąd m. in. masyw Trzech Kopców i Klimczoka, Szyndzielnię oraz malownicze Pogórze Cieszyńskie. Z Błatniej można też podziwiać charakterystyczny masyw Skrzycznego (1257 m n. p.m.) – najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Dodajmy, że na stronie www.e-szczyrk.pl sprawdzisz więcej informacji o trasach na Skrzyczne. Warto spojrzeć też na szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego. Z Błatniej doskonale widoczny jest Wielki Połom i masyw Kozubowej, piękny widok roztacza się stąd również na Łysą Górę oraz masyw Ropicy. Kto będzie miał szczęście i trafi na dobre warunki pogodowe, ten będzie miał szansę podziwiać z Błatniej również odległą Małą Fatrę.

Schronisko na Błatniej (znanej też jako Błotny) to obiekt o ciekawej przeszłości. Powstało ono w latach 20-tych XX wieku, a inicjatorem jego budowy było niemieckie Towarzystwo Turystyczne „Przyjaciele Przyrody” z pobliskich Aleksandrowic. W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli to schronisko na cele wojskowe, co wiązało się ze sporymi zniszczeniami. Po wojnie obiekt ten przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które szybko podjęło się odbudowy schroniska. Dzięki temu już latem 1945roku schronisko było w stanie na nowo przyjmować w swych progach turystów – amatorów górskich wędrówek. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych obiektów, jakimi przyciąga wędrowców Beskid Śląski.