Zamek w Radzyniu Chełmińskim dla miłośników historii

Miłośników historii ten zabytek z pewnością zainteresuje. Zamek w Radzyniu Chełmińskim to atrakcyjny cel wycieczki dla miłośników obronnej architektury oraz dla tych, którzy chcą na własne oczy zobaczyć miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim – co warto wiedzieć?

Dlaczego dla takich osób Radzyń Chełmiński stanie się ciekawym celem wyprawy? Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Zamek w Radzyniu Chełmińskim zasługuje na uwagę z kilku względów. Wzniesiony przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku zamek-klasztor od samego początku mógł się pochwalić atrakcyjnym położeniem. Zbudowany w miejscu z natury obronnym, składał się z czterech skrzydeł, sporego dziedzińca oraz czterech kwadratowych wież. Jako siedziba komtura, zamek ten musiał posiadać odpowiednie zabezpieczenia, stąd też budowa potężnych murów obronnych oraz stworzenie fosy, której ślady są widoczne do dziś. Zamek zachwycał też obszernym dziedzińcem, który mógł się pochwalić pięknymi, drewnianymi krużgankami. Warownia posiadała też podzamcze, które pełniło typowo gospodarcze funkcje. W połowie XV wieku zamek został zajęty przez wojska Związku Pruskiego, a następnie – przekazany Polsce. Aż do czasu zaborów zamek służył jako siedziba starosty.

Opuszczony w początkach XIX stulecia, powoli niszczał. Dziś, zabezpieczony jako trwała ruina, jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w północnej części Polski. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki zechce odwiedzić miejsce kuszące wyjątkową atmosferą oraz lepiej poznać dzieje zakonu krzyżackiego, ten z pewnością poczuje się tu doskonale. Sam Radzyn Chełmiński będzie ważnym punktem dla każdego miłośnika historii.

Więcej interesujących wpisów o zabytkach, wojsku i historii, znajdziesz w serwisie https://www.defence.pl/.

Warto pamiętać, że to właśnie tu został w 1397 roku powołany do życia Związek Jaszczurczy – tajna organizacja szlachecka, której głównym zadaniem była walka z uciskiem krzyżackim.