Jakie Parki Narodowe można odwiedzić w woj. małopolskim?

Województwo małopolskie posiada najwięcej w kraju parków narodowych, bo aż sześć.

Parki Narodowe w Małopolsce:

  1. Ojcowski Park Narodowy

Warto obejrzeć: ruiny warowni w Ojcowie, Maczugę Herkulesa, zamek w Pieskowej Skale, Jaskinię Ciemną, Groty Łokietka, jaskinię Nietoperzową i Wierzchowską Górną.

  1. Babiogórski Park Narodowy

Babia Góra (1725 m n.p.m.) jest atrakcyjna bez względu na porę roku. Oprócz tego do przejścia jest Perć Akademików, do odwiedzenia Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego oraz skansen etnograficzny z Zubrzycy Górnej.

  1. Gorczańskie Park Narodowy

Koniecznie trzeba wejść się na Turbacz (1310 m n.p.m.), powędrować śladami młodopolskiego pisarza Władysława Orkana i odwiedzić Orkanówkę, popatrzeć na Gorce z Długiej Hali, poszukać skarbu koło kapliczki Bulandy (legendarny gorczański baca-znachor-czarodziej) na Jaworzynie Kamienieckiej.

  1. Tatrzański Park Narodowy

Najsłynniejszy polski park narodowy i najczęściej uczęszczany przez turystów. Mimo wszystko trzeba pójść w góry do Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej, nad Morskie Oko i zdobyć (nie wjechać kolejką) na Kasprowy WIerch (1985 m n.p.m.). Potem można zwiedzić Zakopane (najlepiej poza sezonem), szczególnie cmentarz na Pęksowym Brzysku i Muzeum Tatrzańskie.

  1. Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy to jeden z najmniejszych, ale i najciekawszych parków narodowych w Polsce. Istnieje tu wiele punktów widokowych, a różnice terenu nie są duże, co pozwala eksplorować teren bez specjalnego przygotowania. Turystyka w Pieniny zaczęła się w XVIII wieku, od kiedy przyjeżdżały tu – zarówno z kraju, jak i zagranicy – elity kulturalne i państwowe.

O uroku tych terenów decydują białe wapienne turnie wyrastające pionowymi ścianami ponad zielone zbocza. W ten niezwykły krajobraz ostro wcina się rzeka Dunajec, tworząc słynny przełom. Będąc w Pienińskim Parku Narodowym koniecznie trzeba: zdobyć Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolicę (747 m n.p.m.), spłynąć tratwą przełomem Dunajca, przejść się na słowacką stronę i zwiedzić Czerwony Klasztor.

Tutaj znajdziesz jeszcze więcej informacji na temat Pienińskiego Parku Narodowego.

  1. Magurski Park Narodowy

Leżący w Beskidzie Niskim Magurski Park Narodowy to świat pamiętający Łemków, Żydów i Cyganów. Warto wspiąć się na Wątkową (847 m n.p.m.), zwiedzić łemkowską chyżę w Olchowcu oraz cerkwie w Krępnej i Świątkowej.

Warto podróżować i zwiedzać kraj szlakiem parków narodowych. Mają one niezaprzeczalne walory przyrodnicze, jak i kulturowe. To świetny pomysł na weekendowy wypad na miasto, samemu lub z rodziną.