Babiogórski Park Narodowy i jego atrakcje

Znajdą go doskonale miłośnicy górskich wędrówek oraz ci, dla których Beskidy są częstym celem podróży. Babiogórski Park Narodowy zachwyca od dawna. Utworzony w 1954 roku, po 20 latach znalazł się na zaszczytnej liście rezerwatów biosfery UNESCO. Na jego specyficzny charakter wpływa wiele czynników. Nie brak tu małych stawów, które powstały w efekcie osuwisk. Jednym z tych najsłynniejszych i najbardziej malowniczych jest Mokry Staw pod Sokolicą. Największą atrakcją jest tu jednak sam szczyt Babiej Góry – Diablak, który liczy sobie 1725 m. n. p.m. i jest tym samym najwyższym szczytem w polskich Beskidach.

O terenach Babiej Góry i nie tylko

Wielu wrażeń może dostarczyć wędrówka po terenach parku. Babia Góra, której rozległe pasmo jest naturalnym wododziałem pomiędzy wodami Bałtyku a Morza Czarnego, może zaskoczyć nie tylko pięknem przyrody, ale i rewelacyjnymi krajobrazami. Skalne rumowiska i stawy, górskie potoki oraz łąki o wysokogórskim charakterze tworzą tu wyjątkową scenerię. Na pewno widząc zdjęcia i opisy atrakcji na www.goryinfo.pl wszystkich zachwyca też babiogórska flora, uznawana za najcenniejszą i najciekawszą w całych Beskidach. Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego spotkać można aż 700 ciekawych gatunków roślin naczyniowych oraz ponad 200 gatunków porostów.

Zwierzęta i przyroda

Równie ciekawy jest świat zwierząt. Ssaki i ptaki są tu reprezentowane przez wyjątkowe gatunki. Na terenie parku można się zatem spotkać z myszołowem, pojawiają się tu również puchacze i orły przednie. Czasem pojawia się tu głuszec oraz dzięcioł czarny. W wyższych partiach gór pojawia się często płochacz skalny, który szczególnie upodobał sobie babiogórską kosodrzewinę. Wiele ciekawych gadów i płazów można spotkać na terenie parku, choć za szczególnie ciekawy uważany jest świat tutejszych owadów. Tu prym wiodą chrząszcze.