Pierwszy raz ze snowboardingiem

Snowboard jest sportem zimowym, który zdobywa coraz więcej fanów, prawie tyle samo co narciarstwo. Jeśli jeszcze nie odważyłeś się jeździć na śniegu i chcesz to zrobić na desce, możesz mieć pewne wątpliwości co do tego, jak ćwiczyć snowboarding po raz pierwszy. Dla tych, którzy już jeżdżą na nartach, będzie to mniej trudne do rozpoczęcia.

Snowboarding polega na omijaniu przeszkód, a także innych narciarzy i snowboardzistów, podczas zjazdu z góry z dużą prędkością.Sport ten jest uprawiany na dużych wysokościach, więc będziemy narażeni na promieniowanie ultrafioletowe, wiatr i ekstremalne zimno. Jednocześnie pogoda może się zmienić w ciągu kilku godzin i w zależności od stoku, na którym się znajdujemy. Trzeba będzie również wziąć pod uwagę oscylacje terenu i zmiany w stanie śniegu podczas zjazdu.

Na początku częste będą upadki i zderzenia, dlatego też zaleca się uprawianie snowboardu w towarzystwie zaawansowanego snowboardzisty. Trzeba poznać zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich. Stoki są oznaczone na zielono dla początkujących, na niebiesko dla średnio-zaawansowanych, a na czarno dla zaawansowanych. Znajcie swoje ograniczenia i nie myślcie o udaniu się za pierwszym razem na teren, który przekracza twoich możliwości lub w miejscach niedozwolonych.

Sudety – najciekawsze miejsca

Co wziąć pod uwagę przy wyborze deski do snowboardingu:

Typ deski: Wybierz deskę wielofunkcyjną. Większość z nich jest przeznaczona do ogólnego użytku, choć istnieją też deski specjalistyczne dla różnych stylów snowboardu. Z deską wielofunkcyjną będziesz mógł szybko zjeżdżać, doskonalić zakręty, skakać. Za to deska o umiarkowanej twardości pozwala nam utrzymać stabilność i przy dużych prędkościach będzie szybciej reagowała.

Długość: Sprawdź swój wzrost tak, aby deska pasowała do twojego ciała. Deska powinna sięgać do twojego podbródka lub nosa, gdy ją postawisz. Im dłużej, tym bardziej niestabilna.

Szerokość: Deska powinna być na tyle szeroka, aby można było na niej postawić stopy, nie spadając z boków.

Elastyczność: Twoja waga będzie miała również wpływ na deskę, którą kupujesz. Im cięższy jesteś, tym sztywniejsza powinna być deska, aby lepiej rozłożyć ciężar. Mniejsza waga pozwoli Ci wybrać elastyczną deskę, która pozwoli Ci mieć nad nią większą kontrolę.

Cena: Aby po raz pierwszy poćwiczyć snowboarding nie trzeba inwestować dużo pieniędzy w wysokiej jakości deskę. Oszczędzaj kupując używaną deskę, która nie jest zbytnio zużyta lub modele z poprzednich lat.