Werchrata – co warto tutaj zobaczyć?

Werchrata

Jest jedną z tych miejscowości, których turyści odwiedzający Roztocze Wschodnie nie mogą pominąć. Werchrata to wspaniałe atrakcje i ciekawa historia. To również malownicza okolica i piękne widoki, dzięki którym wypoczynek w tym miejscu każdemu turyście sprawi wiele radości. Co warto wiedzieć o tej miejscowości? Na jakie zabytki warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Miejscowość ta leży w dolinie rzeki Rata, a otaczające ją wzgórza są doskonałymi punktami widokowymi. Jednym z tych, na które w czasie wycieczki w rejonie Werchratej warto wejść, jest Góra Kołacza. Rozciąga się z niej rewelacyjny widok na całe Roztocze Wschodnie z Wielkim Działem oraz Masywem Gorajów. Wizyta na terenie tej wsi będzie wspaniałą przygodą dla miłośników pięknych widoków, pieszych wędrówek oraz dzikiej przyrody. Nuda nie grozi tu również tym, którzy kochają spotkania z historią. Wiadomo, że Werchrata może się pochwalić ciekawą przeszłością. Już w latach 70-tych XVIII wieku była ona ważnym punktem na mapie Roztocza, o czym najlepiej może świadczyć fakt, iż księżna Zofia Lubomirska poczyniła wiele starań, by przejąć tę wieś z rąk władz austriackich.

Kolejnym właścicielem wsi był Ksawery Starzeński herbu Lis – znany polski ichtiolog, po którym panami tej wsi stali się przedstawiciele rodziny Łosiów z pobliskiej miejscowości Narol. Niezwykle trudnym okresem dla wsi był czas II wojny światowej. Wojska radzieckie i niemieckie, oddziały UPA, które na pobliskim Monastyrzu miały swe główne bazy – wszystko to przyczyniło się do sporych zniszczeń.

Jeżeli planujesz wakacje, podczas których chcesz zobaczyć jedne z najpiękniejszych zabytków w Polsce i zakosztować niepowtarzalnych atrakcji, warto zapoznać się z ofertą Torunia. Najpiękniejsze i najciekawsze miejsca do zwiedzenia w Toruniu publikujemy na toruninfo.pl.

Współczesna Werchrata to ciekawy cel wycieczki dla tych turystów, dla których Roztocze Wschodnie to dzika kraina, kusząca ciekawymi zabytkami i pięknymi darami natury. Przyrodniczych atrakcji w rejonie tej wsi jest wiele. W gronie tych obiektów, którymi z pewnością warto się zainteresować, znajduje się grupa wychodni wapiennych tzw. „Diabelski Kamień” na Monasterzu. Tu również znajduje się jedyna na Roztoczu Południowym jaskinia, nazywana Jaskinią Diabelską.

W samej wsi na uwagę zasługuje dawna cerkiew grekokatolicka, z której obecnie korzystają katolicy. W niewielkiej odległości od tej świątyni znajduje się ciekawa nekropolia, będąca pamiątką z czasów I wojny światowej. Leżą na nim żołnierze wszystkich trzech armii, którzy polegli w okolicy wsi w trakcie bitwy stoczonej w 1915 roku. Nie brak tu również pomników poświęconych ofiarom II wojny światowej. Każdy z nich jest miejscem ważnym, obok którego nie można przejść obojętnie.