Sudeckie atrakcje – Bolesławów

„Wędrówki po tak pięknych górach, jakimi są Sudety, mogą się okazać dla każdego z nas niezwykłą przygodą. Wiele atrakcji czeka i na górskich szlakach, i w miejscowościach, które powstały przed wiekami w dolinach przepływających przez Sudety rzek. Jedną z tych wsi, do których w czasie krajoznawczej wycieczki po tej części kraju z pewnością warto zajrzeć, jest Bolesławów. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Pierwszy raz ze snowboardingiem

Z kart historii – Bolesławów i jego dzieje
Początki tej wsi przypadają na koniec XVI stulecia. To właśnie w tym czasie u zbiegu Morawki i Kamienicy powstała górnicza osada, którą z czasem nazwano Zawadą. Osada ta należała m. in. do Wilhelma Oppersdorfa oraz do księżnej Marianny Orańskiej. Dziś dawne miasteczko górnicze cieszy się sporą popularnością jako kameralne letnisko. Dobre zagospodarowanie i łatwość, z jaką można tu znaleźć tanie noclegi, są dla wielu turystów najlepszą zachętą do tego, by urlop spędzić właśnie w tym miejscu. Kusza tu również ciekawe zabytki, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Bolesławów i jego atrakcje
Jedną z ciekawszych atrakcji na terenie tej wsi jest dawny kościół górniczy, który swą obecną formę przybrał w drugiej połowie XVII stulecia. Świątynia ta może się pochwalić cechami renesansowymi i manierystycznymi, nie brak tu również cech typowych dla sztuki gotyckiej. W kościelnym wnętrzu dominuje wyposażenie barokowe, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu rzeźby wykonane przez Michała Klara. Są to rzeźby św. Józefa z Dzieciątkiem, św. Barbary oraz św. Jana Nepomucena. Z ciekawą figurą można się też spotkać na tutejszym rynku. To rzeźba św. Jana Nepomucena, wykonana w latach 20-tych XIX stulecia.”