Polskie skanseny – Zawoja

zawoja

Dla miłośników architektury ludowej, wizyta w parku etnograficznym jest ważną lekcją i wspaniałą przygodą zarazem. Gdzie można szukać takich atrakcji? Do najciekawszych placówek muzealnych tego typu w polskich górach zalicza się skansen im. Józefa Żaka w Zawoi. Może się on pochwalić niezwykłą lokalizacją oraz interesującą kolekcją dawnych zabytków architektury.

Skansen ten znajduje się na terenie Zawoi, jednej z najdłuższych wsi w Polsce, która rewelacyjnie sprawdza się jako letnisko. Dobre zagospodarowanie czyni z niej idealne miejsce na rodzinne wczasy, z kolei bliskość takich szczytów, jak Jałowiec, Polica czy Babia Góra, czyni z niej doskonały punkt wypadowy w góry. Wielkim zainteresowaniem cieszą się tu wycieczki po terenach Babiogórskiego Parku Narodowego. To właśnie na granicy tego cennego pod względem przyrodniczym obszaru powstał park etnograficzny, który – mimo swych niewielkich rozmiarów – cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów. Tu, na Markowych Rówienkach, czekają na gości cenne zabytki.

Cudne tereny górskie i najlepsze miejsca do odwiedzin znajdziesz na Gory Info.

Na tle Babiej Góry takie obiekty, jak dawna kuźnia, budynki mieszkalne czy wolnostojąca piwnica wraz ze spichlerzem, prezentują się wyjątkowo pięknie. Najważniejszym eksponatem, jakim może się pochwalić zawojański skansen, jest pochodząca z przełomu XIX i XX wieku chałupa Franciszka Kudzi. To ona dała początek ekspozycji muzealnej, to obok niej zaczęto ustawiać inne obiekty, zwożone na Markowe Rówienki z innych przysiółków Zawoi.

Kto w czasie wycieczki odwiedzi ten skansen, ten będzie mógł zapoznać się z dawnymi wnętrzami mieszkalnymi oraz z wyposażeniem dawnej kuźni. Obok wystawy etnograficznej czeka tu również niewielka ekspozycja, dzięki której każdy zwiedzający może zdobyć wiele cennych informacji na temat rozwoju turystyki w rejonie Babiej Góry.