Każdego roku setki turystów wybiera się w góry. Warto jednak pamiętać, że wędrówka górskimi szlakami zawsze wiąże się z ryzykiem. Wypadek zdarzyć może się nawet na najprostszym szlaku. Dlatego przed wyprawą w góry warto odpowiednio zabezpieczyć swoje życie, zdrowie oraz portfel. Co prawda w Polsce akcje ratownicze w górach są darmowe, jednak w innych państwach sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Zagraniczna wycieczka w góry
Wiele osób podejmuje decyzję o wyprawie na górskie szlaki za granicą. Przed wyjazdem warto jednak odpowiednio się ubezpieczyć. Dobre ubezpieczenie turystyczne umożliwia otrzymanie pomocy poza terenem Polski.
Podczas zwykłej wędrówki szlakiem może dojść do zagubienia drogi. Wówczas niejednokrotnie konieczne jest wezwanie pomocy. Akcje ratownicze za granicą są bardzo kosztowne, godzina pracy ratownika może wynieść nawet kilka tysięcy zł. Należy pamiętać, że tego typu akcje ratownicze za granicą są płatne. Oznacza to, że osoba poszkodowana otrzyma na koniec rachunek do uregulowania. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne i uniknąć tego typu kosztów.
Jeżeli wybierasz się na górską wycieczkę, zobacz, gdzie najbardziej warto się udać, wchodząc na kalatowki.com.pl.
Dobre ubezpieczenie górskie
Decydując się na zakup polisy ubezpieczeniowej turystycznej bardzo dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku.
Dobrej jakości ubezpieczenie powinno pokrywać między innymi koszty leczenia czy koszty ratownictwa górskiego. Ważne jest również to, żeby polisa taka pokrywała koszty transportu medycznego czy ewentualnej hospitalizacji.
Warto pamiętać, że polisa turystyczna obowiązuje wyłącznie do pewnej wysokości. Najczęściej wyprawy powyżej 3000 metrów nad poziomem morza traktowane są nie jako wyprawy turystyczne, lecz jako sport ekstremalny. Oznacza to, że wyprawy na takie wysokości wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia?
Decydując się na zakup polisy turystycznej, należy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami otrzymania ewentualnego odszkodowania. Niejednokrotnie zdarza się, za ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania w niektórych sytuacjach.
Odmowa odszkodowania może nastąpić w sytuacji, w której wypadek nastąpił po zażyciu środków odurzających bądź spożyciu alkoholu przez osobę poszkodowaną. Dodatkowo polisa nie zadziała w sytuacji, w której turysta dokonał zjazdu w niedozwolonym miejscu. Dodatkowo udział w zawodach sportowych również wyklucza możliwość otrzymania odszkodowania.
Ubezpieczenie w góry dostępne jest w wielu wariantach. Można wykupić je choćby na kilka dni lub na cały rok. Niezależnie od tego, jaki rodzaj polisy się wykupi, warto bardzo dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Wyprawa w góry to dla wielu osób niesamowite przeżycie. Należy jednak zadbać o to, by to przeżycie nie wiązało się z gigantycznymi kosztami za akcję ratunkową. Wypadek w górach może spotkać osoby nawet najbardziej doświadczone, dlatego polisa ubezpieczeniowa jest absolutną koniecznością.
Warto przeczytać
Jak wybrać stopień trudności trasy górskiej?
Najbardziej spektakularne norweskie góry
4 interesujące miejsca dla miłośników pieszych wycieczek