Góry Sowie i ich skarby: Niedźwiedzice

gory-sowie

Ciekawych miejscowości, którym w czasie wycieczki po Górach Sowich warto poświęcić swój czas, jest sporo. W gronie tym miejsce bardzo ważne zajmują Niedźwiedzice, do których z pewnością warto zajrzeć. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Niedźwiedzice to miejscowość, która może się pochwalić długą historią. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIII stulecia, kiedy to osada ta była ściśle związana z pobliskim zamkiem Grodno w Zagórzu Śląskim. W osadzie tej, podobnie jak i w wielu okolicznych miejscowościach, przez wieku podstawą gospodarki było tkactwo.

Wieś ta rozwijała się dość dobrze. Już na przełomie XVI i XVII wieku powstał tu kościół, zbudowany na potrzeby miejscowych luteran. Przetrwał on do naszych czasów, dzięki czemu w czasie wycieczki po tej części Dolnego Śląska wciąż możemy się cieszyć jego widokiem.

Być może zainteresują Cię także najciekawsze miejsca w Lidzbarku Warmińskim.

Na co warto zwrócić uwagę w jego wnętrzu? Z pewnością na drewniane sklepienie, ozdobione pięknymi kasetonami, oraz na okazałe empory, będące cenną pamiątką z czasów budowy tej świątyni. Warto zwrócić też uwagę na ciekawy tryptyk oraz na figurkę, która przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem. W pobliżu tego kościoła zachowała się inna, ciekawa i cenna, pamiątka z dawnych czasów. Jest nią krzyż pokutny, ustawiony tu przed laty jako symbol pokuty i pojednania.

W Niedźwiedzicach uwagę przyciąga też zabytkowy budynek dawnej gospody oraz piękna okolica, po której można urządzać wspaniałe wycieczki. W ich trakcie każdy z nas będzie się mógł przekonać, jak wyjątkowym skrawkiem Dolnego Śląska są Góry Sowie – pasmo pełne tajemnic oraz przyrodniczych skarbów.