Beskidzkie uzdrowiska: Żegiestów

uzdrowiska

Żegiestów to jedna z ważniejszych wsi leżących w dolinie Popradu, a jednocześnie – coraz chętniej odwiedzane letnisko. I choć o istniejącym tu uzdrowisku pamięta coraz mniej osób, ślady świetności Żegiestowa wciąż są doskonale widoczne. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części Beskidu Sądeckiego? Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Dzieje tej osady sięgają XIII wieku, kiedy to na terenie dzisiejszej wsi powstała strażnica, stanowiąca część muszyńskiego zamku. I tak zaczyna się historia osadnictwa na terenie Żegiestowa. W latach 70-tych XVI wieku biskup krakowski wydaje zgodę na założenie w tym miejscu wsi, przy czym jej pierwszym panem staje się Hawryła Jurnak. Przez wiele lat Żegiestów pozostawał jedną z wielu wsi w dolinie Popradu, która niczym szczególnym się nie wyróżniała. Sytuacja zmieniła się w połowie XIX wieku, kiedy to na jej terenie odkryte zostały źródła mineralne.

A że miejscowe wody szczawiowe wykazywały się właściwościami leczniczymi, Żegiestów rozpoczął karierę jako miejscowość uzdrowiskowa. W 1879 roku do Żegiestowa dotarła linia kolejowa, co również przyczyniło się do rozwoju tutejszego uzdrowiska. Wiele obiektów uzdrowiskowych powstało tu również w okresie międzywojennym, przy czym jedną z tych najważniejszych jest wielki dom zdrojowy, zaprojektowany przed Adolfa Szyszko-Bohusza. Niestety – pomyślny rozwój uzdrowiska został przerwany przez II wojnę światową oraz spory graniczne, które toczyły się między Polską a Słowacją.

Dziś uzdrowiskowa działalność jest tu tylko wspomnieniem, choć obok dawnego kurortu dynamicznie rozwija się Żegiestów – letnisko. Dlaczego warto spędzić wczasy na jego terenie? Bo można się tu nacieszyć pięknymi widokami oraz takimi atrakcjami, jak neogotycki kościółek zdrojowy z początków XX wieku czy murowana cerkiew, będąca ciekawą pamiątką po żyjącej tu przed II wojną światową ludności łemkowskiej.

Znakomite uzdrowiska i związane z nimi atrakcje publikujemy też na www.uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl.

Współczesny Żegiestów to kameralne letnisko, na terenie którego można spędzić wczasy w miłej, rodzinnej atmosferze. Okoliczne atrakcje, bliskość Muszyny i Piwnicznej oraz wspaniała sceneria sprawiają, że wypoczynek w tej części doliny Popradu staje się coraz bardziej popularny. Efekt? Na terenie Żegiestowa niczym grzyby po deszczu wyrastają gospodarstwa agroturystyczne, oferujące noclegi w przystępnej cenie. Dla tych, którym marzą się górskie wycieczki lub wypoczynek w miejscu cichym i spokojnym, będzie to bez wątpienia ciekawa oferta.