Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach

bieszczady

Bieszczady to miejsce, do którego chętnie powracają turyści. Ludzie cenią je za dziką naturę, rozległe lasy i niewielkie zagęszczenie spacerowiczów. Poza tym noclegi w Bieszczadach znacznie łatwiej znaleźć niż np. w okolicach Zakopanego.

Najpopularniejsze szlaki w Bieszczadach biegną przez połoniny, zwłaszcza Wetlińską i Caryńską. Sporo osób odwiedza również Tarnicę, najwyższe wzniesienie po polskiej stronie Bieszczadów. Osoby, które szukają malowniczej i stosunkowo długiej trasy, powinny wybrać się na gniazdo Tarnicy. Wędrówkę można zacząć w miejscowości Wołosate i niebieskim szlakiem podejść pod mającą 1346 m n.p.m. Tarnicę. Na trasie wytyczono również ścieżkę dydaktyczną Orlik.

Na szczycie Tarnicy majestatycznie wznosi się metalowy krzyż, który poświęcono pamięci Jana Pawła II. Po opuszczeniu wierzchołka należy kierować się na Krzemień i Kopę Bukowską. Wędrówka jest całkiem przyjemna i można podziwiać piękne widoki. Po mniej więcej godzinie marszu zaczyna się podejście na Halicz (1333 m n.p.m.), skąd rozpościera się panorama na dolinę Sanu.

Ostatnim większym wzniesieniem jest Rozsypaniec, z którego należy zejść na Przełęcz Bukowską (1107 m n.p.m.). Dotarcie z Przełęczy Bukowskiej do Wołosatego zajmuje około dwie godziny. Inną długą, ale bardzo widokową trasą jest szlak z Wetliny na Wielką Rawkę. Wyprawę należy zacząć w rejonie przystanku PKS w miejscowości Wetlina. Droga początkowo wiedzie przez las i doprowadzi aż na grzbiet Działu.

Jeżeli szukasz najpiękniejszych miejsc w Polsce na wypoczynek z całą rodziną, nie zapomnij też zapoznać się z najlepszymi atrakcjami Poznania.

Następnie przez urokliwe polanki i lasy trzeba wspiąć się na Małą Rawkę (1267 m n.p.m.). Stąd już bardzo blisko jest na Wielką Rawkę (1307 m n. p.m.), z której rozpościera się zjawiskowa panorama gór. Z Wielkiej Rawki warto udać się na pobliski Krzemieniec (1221 m n.p.m.), bowiem znajduje się tam granica aż trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Zejście odbywa się malowniczą ścieżką „Jarzębina”, a końcowy etap szlaku prowadzi szosą. Jednym z najpiękniejszych szlaków jest również droga przez Bukowe Berdo.

Wyprawę należy rozpocząć w miejscowości Muczne. Początkowo stosunkowo łagodnie podchodzi się na połoninę Bukowego Berda, przedzierając się przez pachnące świerkowe i bukowe lasy. Następnie należy wędrować granią na szczyt Bukowego Berda, wynoszący 1311 m n.p.m. Z Berda delikatnie schodzi się pod Krzemień, po czym trzeba skierować się na Przełęcz Goprowską, (1160 m n.p.m.). Potem znów czeka wspinaczka, bowiem kolejnym punktem wyprawy jest Przełęcz pod Tarnicą (1275 m n.p.m.). Z tego miejsca warto nieznacznie odbić i udać się na Tarnicę.

Później trzeba wrócić na przełęcz i zejść niebieskim szlakiem do Wołosatego lub dwugodzinną ścieżką „Śnieżyca” zejść do miejscowości Ustrzyki Górne. Szlaki w Bieszczadach są naprawdę piękne i pozwalają odpocząć od codziennego zgiełku wśród dzikiej natury. Każdy, kto zasmakował tych gór, pragnie jak najszybciej tu powrócić.