Ziemia Żywiecka jest bez wątpienia jednym z piękniejszych i ciekawszych regionów Polski. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Ziemia Żywiecka to przede wszystkim góry. Szczyty Beskidu Małego oraz Żywieckiego kusza miłośników beskidzkich pejzaży o każdej porze roku.
Góry na Ziemi Żywieckiej
Od wiosny do jesieni tutejsze szlaki sprzyjają miłośnikom górskich wędrówek oraz jazdy na rowerze, zimą ich miejsce zajmują narciarze. O ich popularności i planowanych wycieczkach górskich w to miejsce jest coraz głośniej. Zainteresowani znajdą więcej szczegółów na www.kalatowki.com.pl. Turyści ostatnio szczególnie upodobali sobie okolice Zwardonia oraz Korbielowa, który położony jest u stóp tak lubianego przez narciarzy Pilska. Innymi popularnymi wśród narciarzy miejscami są rejon Hali Lipowskiej oraz Góry Żar.
Nie tylko góry
Ziemia Żywiecka to jednak nie tylko góry. To również beskidzkie wsie, w których do dziś żywy jest góralski folklor. Tradycyjne śpiewy i tańce zna tu każde dziecko, zaś znajomość folkloru przechodzi tu z pokolenia na pokolenie. Śpiewy góralskie można usłyszeć i w miejscowych karczmach, i w czasie tak licznych tu festiwali i imprez folklorystycznych.
Nie brak na Ziemi Żywieckiej również ciekawych zabytków architektury. W wielu miejscowościach zachowały się jeszcze góralskie chaty i drewniane kościółki. W samym Żywcu na uwagę zasługuje konkatedra oraz zamki Habsburgów: zarówno stary jak i nowy, z którymi sąsiaduje piękny park. Żywiec to również znany browar, udostępniony do zwiedzania. Jednak nie tylko samo miasto Żywiec jest atrakcyjne dla turystów. Wiele ciekawych rzeczy sobaczyć można w położonych na obszarze Ziemi Żywieckiej wsiach. Już sama Milówka czy Jeleśnia zachwycają swymi atrakcjami i każdego roku przyciągają tłumy turystów.
Warto przeczytać
Najbardziej spektakularne norweskie góry
Beskidzkie szczyty: Błatnia
Jak biwakować w górach?