Nieoczywiste zalety sadzenia drzew

Czy wiesz, że sadzenie drzew jest jedną z najłatwiejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na środowisko? Drzewa oczyszczają powietrze, pomagają oszczędzać energię, zapobiegają spływaniu wody deszczowej, a nawet przeciwdziałają globalnemu ociepleniu.

To tylko niektóre z powodów, dla których warto zasadzić drzewo – i wcale nie jest to trudne! Nie jest również wymagane wykształcenie ogrodnicze. Od właściciela domu, który sadzi drzewo klonowe na swoim podwórku do wolontariuszy w społecznościach zniszczonych przez huragany, pożary lub plagi, którzy sadzą setki drzew, każdy na świecie może przyczynić się do ponownego zalesienia naszej planety.

Drzewa zapobiegają erozji gleby i spływowi wód opadowych

Podczas ulewnych deszczy woda spływa do strumieni, jezior i terenów podmokłych, stwarzając możliwość wystąpienia powodzi. Po drodze woda deszczowa zbiera i przenosi również zanieczyszczenia. Gałęzie wypełnione liśćmi pomagają buforować opady, a korzenie drzew utrzymują glebę w miejscu, pomagając wodze przesiąkać w głąb ziemi.

Sadzenie drzewa jest proste

Ogrodnictwo może onieśmielać nowicjuszy, ponieważ jest w nim tak wiele zmiennych. Które rośliny i kwiaty należy połączyć, a które rozdzielić? Co kwitnie latem, a co jesienią? Kiedy masz do czynienia z drzewami, nie ma takich wątpliwości. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i już. Jest to na tyle proste, że sadzeniem drzew zajmują się nawet dzieci w specjalnych akcjach organizowanych przez np. Straż Pożarną.

Drzewa przeciwdziałają zmianom klimatu

Chciałbyś zrobić coś więcej niż tylko recykling i zmniejszyć swój ślad węglowy, aby walczyć ze zmianami klimatu? Drzewa to świetny sposób, aby zacząć. Dzięki fotosyntezie drzewa pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, usuwając i magazynując węgiel oraz uwalniając tlen z powrotem do powietrza.

Drzewa podnoszą wartość nieruchomości

Badania porównujące domy z drzewami i bez drzew wykazują, że jeśli w ogrodzie są drzewa, wartość domu wzrasta nawet o 15 procent. Jest to dodatkowa atrakcja, drzewa upiększają dom i jego ogród.

Schronienie dla zwierząt

Drzewa zapewniają miejsca do gniazdowania, pożywienie i schronienie dla ptaków. Zawieś karmnik na gałęzi drzewa i ciesz się śpiewem ptaków przez cały rok. Wiewiórki uwielbiają robić domy w drzewach a ty możesz spędzać leniwe letnie popołudnie oglądając ich wybryki.

Drzewa są dobre dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Wykazano, że widok drzew na obszarach miejskich zmniejsza stres, niepokój, a nawet wskaźniki przestępczości. Na przykład ogrody w szpitalach, w których rosną drzewa, przyspieszają gojenie się ran u hospitalizowanych pacjentów.

Zaoszczędzisz pieniądze

Drzewa oszczędzają energię latem i zimą, zapewniając cień przed gorącym letnim słońcem i schronienie przed zimnymi zimowymi wiatrami. Dzięki drzewom umieszczonym pomiędzy domem, wydasz mniej na rachunki za energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia domu.