Tajemnice Gór Izerskich.

Aby pojąć, to co w górach ukryte, ich naturę, legendy, podania lub sagi trzeba się w nie wybrać, jak pielgrzym do świątyni i zajrzeć do ich wnętrza tak, jak alchemista do wnętrza ziemi, żeby odkryć kamień filozoficzny. Nikt tak naprawdę nie pozna Placu Czarownic, jeśli wczesną wiosną tej polany nie zobaczy i nie odczuje jej zagubienia w burzy, mgle i śniegu. Nikt nie zrozumie tych miejsc, jeśli nie pójdzie nocną porą przez Wysoki Kamień na Zamek Wieczorny.

Odkryjmy tajemnice Gór Izerskich. Niektórzy twierdzą, że góry te wydają się trochę demoniczne. W wielu dotyczących Gór Izerskich podaniach mowa jest o wiedźmach, magii i ciemnych mocach. Być może to przypadek, a może nie?

Pójdźmy śladem mistyków, którzy potrafili rozmawiać z aniołami, alchemików, którzy znaleźli kamień filozoficzny, mistrzów eliksirów, co potrafili uwarzyć napój nieśmiertelności albo i poszukiwaczy skarbów, co sprawili, że najpiękniejsze ołtarze Wenecji i Brukseli szczycą się klejnotami z naszych gór.

Kto wie, czy pod swoim baśniowym płaszczem nie kryją się treści mistyczne i ezoteryczne, mocno zaszyfrowane przed niepowołanymi. Poprzez takie opowieści możemy skutecznie odwieść od prawdziwej funkcji tego miejsca, ukrywając sedno sprawy.

Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę po Górach Izerskich.

 

Tekst i opracowanie:

Jarosław Szczyżowski

Foto:

Krzysztof Grodzki