Huty i szklarstwo w Karkonoszach i Górach Izerskich.

W Karkonoszach i Górach Izerskich znajdują się ślady najstarszych śląskich hut szkła. Potwierdzają to źródła pisane i badania archeologiczne. Hutnictwo szkła koncentrowało się przede wszystkim w dolinie rzeki Kamiennej, która jest naturalną granicą pomiędzy Karkonoszami, a Górami Izerskimi.

Przyczynili się do tego także walońscy poszukiwacze skarbów, którzy odkryli w górach bogate pokłady kwarcu. Stwarzało to idealne warunki do powstawania hut szkła, a co za tym idzie wytwarzania najwspanialszych wyrobów szklanych, które znane były w całej Europie, a nawet na świecie. Część szkieł barokowych zachowała się do dnia dzisiejszego i eksponowana jest w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Aby poznać historię i tajemnice zaklęte w szkle, zapraszamy na wyjątkową wycieczkę, której będzie towarzyszyć prawdziwa alchemia. Podróż najlepiej rozpocząć w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Wystawa prezentuje największą kolekcję szkła artystycznego w Polsce. Zbiory te zaliczane są do jednych z najlepszych w Europie.

O historii i tajemnicach „szklarskich magów” w ciekawy sposób opowie nasz wtajemniczony przewodnik podczas zwiedzania Muzeum Karkonoskiego.

Aby zaglądnąć do hutniczego pieca, trzeba udać się do Piechowic. Tam w dawnej hucie Fritza Heckerta, aktualnie mieści się Huta Szkła Kryształowego Julia. Mamy niepowtarzalną okazję podglądnąć pracę hutników oraz artystów ręcznie zdobiących kryształy. Jest to trudna oraz czasochłonna praca, wręcz sztuka, ale przynosi zdumiewające efekty.

Z Piechowic udamy się do Szklarskiej Poręby. Tam czeka nas spacer po Szlaku Walońskim. Odkryje on przed nami dawne miejsca, w których walońscy poszukiwacze skarbów dokonali wielu ważnych odkryć mineralogicznych w tym kwarc, który tak potrzebny jest do produkcji szkła. Odwiedzimy Wodospad Szklarki, wejdziemy na Chybotek, który kryje wiele legend i udamy się na Złoty Widok, który odkryje przed nami panoramę Karkonoszy.

 

Tekst i opracowanie:

Jarosław Szczyżowski

Foto:

O. Orlińska - Szczyżowska, Arkadiusz Podstawka