Archiwum: 2013

Sudeckie Miejsca Mocy.

Są takie miejsca w Sudetach Zachodnich, gdzie podobno występują aktywne energie przyrody, łączące moce Ziemi i Kosmosu. Są wśród nich miejsca bardzo znane, takie jak Ślęża, Ostrzyca Proboszczowicka w Górach Kaczawskich, Wieczorny Zamek koło Szklarskiej Poręby, czy Grabowiec koło Karpacza, ale są też takie, o których ucho nie słyszało a i oko nie widziało…

Średniowieczne prawo - sprawiedliwe, ale... Gdzie można było stracić głowę nie tylko dla księżniczki?

Zaglądając w karty historii Dolnego Śląska trudno nie zauważyć, że jest ona bardzo skomplikowana. Na przestrzeni wieków tereny te były pod panowaniem piastowskim, czeskim, austriackim i pruskim. Wielokulturowość tych ziem sprawiła, że jest on jedynym w swoim rodzaju. Nigdzie indziej na terenie Polski nie ma tak dużej koncentracji krzyży kamiennych, szubienic, pręgierzy i innych reliktów prawa karnego. Niemal w każdej wiosce znajduje się choćby jeden zabytek tego typu.

Powrót do dzieciństwa, czyli tajemnice nocy w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Opowieści o duchach, mrożące krew w żyłach historie towarzyszą nam od najmłodszych lat. Aby przekaz tych opowieści odniósł pożądany skutek gęsiej skórki, potrzebny jest odpowiedni nastrój. Wieczorowa pora, grupa znajomych, półmrok panujący w pomieszczeniu, świece, czy mroczna muzyka podsycały klimat i sprawiały, że baliśmy się sami zaglądnąć do drugiego pokoju lub pójść do łazienki.

Błękitna krew, czyli z wizytą u przyjaciół arystokratów.

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej jest doskonałym miejscem do realizacji turystyki kulturowej. Liczne zabytki, bogata historia, piękne krajobrazy Karkonoszy i Rudaw Janowickich są niespotykanym wyróżnikiem Kotliny Jeleniogórskiej nie tylko w Polsce ale i w Europie.

 Wystarczy jednodniowa wycieczka, żeby odwiedzić przynajmniej dziesięć pieczołowicie odrestaurowanych rezydencji.

Skarby i tajemnice III Rzeszy.

Sudety Zachodnie nazywane są przez niektórych „sejfem” III Rzeszy. Krąży tu wiele opowieści o zrabowanych przez hitlerowców skarbach, dokumentach, dziełach sztuki, a nawet bursztynowej komnacie. Mówi się również o autochtonach pilnujących dostępu do tych bogactw. Znikające ciężarówki, czy pociągi nie stanowią tu żadnego zdziwienia wśród mieszkańców. Co kryją te tajemnice? Czy faktycznie Sudety możemy uważać za największy skarbiec w Europie?

Wycieczka dla niepełnosprawnych.

Choć to wydaje się zupełnie nieprawdopodobne, bo przecież w Karkonoszach mieszka i pracuje Jarek Rola – najsławniejszy polski niepełnosprawny narciarz i kolarz, członek kadry olimpijskiej, wynalazca handbajka, na którym wjechał najpierw na Śnieżkę a potem i na Kilimandżaro, to wciąż brakuje profesjonalnie przygotowanej oferty dla turystów niepełnosprawnych. Nie tylko wyczynowych sportowców, ale przede wszystkim dla turystów – amatorów.

Rudawy Janowickie jakich nie znacie.

Rudawy Janowickie to kraina dolin pełnych słonecznego blasku, szumiących strumyków toczących swoje rześkie, lodowe tonie wśród splątanej zieleni soczystych traw, to kraina majestatycznych lasów i legend drzemiących w skałach… To raj dla wspinaczy, znaczących swoje pajęcze szlaki białym pyłem magnezji, to raj dla rowerzystów i wędrowców, chcących przesiąknąć balsamicznym powietrzem prawdziwego lasu… Daj się pocałować wiatrowi na Krzyżnej Górze, a zapragniesz tu wrócić….

Historia polskiego uranu

Nie ma straszliwszej broni niż bomba atomowa. I nie ma na całej kuli ziemskiej człowieka który nie bałby się ognistego podmuchu. Najgorszą ze wszystkich bomb jest ta w rękach naszych wschodnich sąsiadów. Przecież nikt tak naprawdę nie wie kto trzyma guzik od wyrzutni. Gdyby nie agent Jej Królewskiej Mości James Bond świat już nie jeden raz rozpadłby się na krwawe strzępy z powodu tej bomby.

Śladem Walońskich Poszukiwaczy Skarbów.

Przyszli w nasze góry w XI stuleciu. Tuż po nim jak cesarz przywiózł Chrobremu kopię włóczni, która rozorała bok Zbawiciela. Byli tajnym stowarzyszeniem. Masonerią średniowiecza. Okiełznali demony, a Duch Gór strzegł ich ścieżek. Wykuli w skałach znaki tajemnym szyfrem jakiego po dziś dzień nie umieją pojąć uczeni. Wydarli ziemi jej największy skarb – złoto. Ich ścieżki były zapomniane przez 700 lat. A potem odnaleźliśmy wejście do labiryntu.

Will Erich Peuckert - Nasz Patron

Will-Erich Peuckert (11 maja 1895 – 25 października 1969) należał do grona niezwykłych postaci, które przyciągnęły Karkonosze i Góry Izerskie.

„[...] większego Ślązaka niż on nie spotkałem w całym swoim życiu” – tak rozpoczynał charakterystykę postaci W.-E. Peuckerta z okazji sześćdziesiątej rocznicy jego urodzin Gerhart Pohl, sekretarz i, jak o sobie mawiał, „giermek” Gerharta Hauptmanna.

Witajcie.

Kim jesteśmy? Przewodnik Sudecki to nasz zawód. Jesteśmy przede wszystkim przyjaciółmi, których łączy miłość do gór i tego, co można w nich odnaleźć – miłość, przygodę, pogmatwane ślady ludzkich losów i namiętności, szlachetne kamienie i zaklęte w skałę ślady najbardziej ponurych ludzkich podłości, alchemię, magię, sekretne eliksiry, a może nawet drogę, która prowadzi do Boga. Wiemy, że nie ma dwóch takich samych gór.