Волшебный путь Духа гор

Jeszcze w średniowieczu potężne, niedostępne góry zamykające na horyzoncie Nizinę Śląską były uważane za kres świata cywilizowanego. Rzadko który wędrowiec odważył się zapuścić w tak surowy teren, o wilgotnym klimacie i kapryśnej pogodzie. Broniły go orły, rysie, wilki i niedźwiedzie. Legendarnym władcą był natomiast Duch Gór. Najczęściej nazywany przez Niemców Rubezahlem, u Czechów Karkonosem lub Panem Janem, a Polacy określali go jako Rzeepióra lub Skarbnika Ryferyjskiego. Mieszkał on w położonym we wnętrzu gór w niedostępnym, podziemnym zamczysku. Potężna warownia, która przepełniona jest złotem i drogimi kamieniami, była symbolem potęgi i niezawisłości karkonoskiego władcy. Wśród ludności chodziły opowieści o nieskończonym bogactwie ukrytym gdzieś w górach, w skarbcu Ducha Gór. Strzegł on zazdrośnie swoich tajemnic i niejeden śmiałek z górskich wypraw żyw nie powrócił. Znane były przypadki, gdy na równi pod Śnieżką odnajdywane były szkielety z dużymi kawałkami złota zaciśniętymi w kościstych dłoniach. Strażnik królestwa gór był tak samo surowy jak i ciekawski. Często schodził do osad ludzkich pod postacią wędrowca, czy mnicha i obserwował ich zwyczaje. Najchętniej w czasie dni targowych, gdzie w ciągu kilku godzin przewijały się dziesiątki kupców. W ciągu setek lat wielu spotkało go na swojej drodze. Niezliczone opowieści były przekazywane z pokolenia na pokolenie aby ustrzec poszukiwaczy przygód przed pochopnymi decyzjami. Dzisiaj większość z nich została spisana, a my chcemy zabrać Was do miejsc gdzie te zdarzenia miały swoje miejsce.

Wszystkiego o Karkonoskim Duchu Gór, ciekawostach i legendach Karkonoszy dowiecie się na niezwykym cyklu wycieczek, wędrując "Magicznym Szlakiem Ducha Gór". Ścieżek do wyboru mamy wiele. Znajdują się na nich kamienie z tajemniczymi hologramami. Jest ich kilkadziesiąt, dlatego wędrówki najlepiej podzielić na etapy.

Na początku potrzebna nam będzie Księga Skarbów. Jest to zestaw, w którym znajdziecie kolorowy przewodnik, czyste kartki i ołówek, dzięki temu będziecie mogli odbić na kartce papieru tajemnicze hologramy przygotowane na kamieniach. Księgę Skarbów można nabyć w Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Tam też powinna zacząć się nasza wycieczka. A gdzie znajdziemy te tajemnicze kamienie z hologramami? Bez obaw, w końcu wędruje z wami doświadczony przewodnik.

 

Tekst i opracowanie:

Jasrosław Szczyżowski, Gracjan Kielijański

Foto:

www.szklarskaporeba.pl, www.ajtis.pl